Pinczer średni
Pinczer średni
Witam wszystkich czytelników. Mamy już czwatek, a więc pamiętajcie, że do weekendu już blisko. A dla relaksu przeczytajcie sobie ten artykuł. Dziś opiszę dla was Pinczera średniego należącego do grupy 2 FCI. Dzięki temu artykułowi będzie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat tej rasy. A kto wie może ktoś zdecyduje się kupić takiego pieska.
Lekkiej budowy, krótkowłosy czarny podpalany albo rudy pies o proporcjonalnej, niemal wpisanej w kwadrat sylwetce. Pełen temperamentu, popędliwy, inteligentny, cięty, ciekawski. Nie przepada za narzucaniem mu swojej woli. Szybko sygnalizuje obecność intruza, ale na co dzień nie jest tak rozszczekany jak jego kuzyni - sznaucer czy pinczer miniaturowy. Pinczer, zgodnie z naturą psa stróżującego, zazwyczaj najpierw pilnie obserwuje otoczenie i dopiero oceniwszy sytuację, przystępuje do działania.
Charakter
To pies czujny i szybko reagujący, przy tym jednak zrównoważony. Brak mody na tę rasę sprawił, że ryzyko trafienia na osobnika niezrównoważonego jest niewielkie, w przeciwieństwie do np. często nieodpowiedzialnie rozmnażanych dobermanów.
Dla kogo ta rasa
Brak podszerstka powoduje, że ten uwielbiający ruch psiak absolutnie nie powinien przebywać cały rok na dworze. Doskonale nadaje się dla ludzi aktywnych, może biegać przy rowerze, towarzyszyć w joggingu lub uprawiać agility. Potrafi się też przystosować do spokojniejszego trybu życia, jeśli tylko będzie mógł się wybiegać na spacerach.
Wady
-wymaga doświadczonego przewodnika
-ma silny instynkt łowiecki
-zimą marznie
Zalety
-zrównoważony i niezbyt szczekliwy
-wierny
-dobry stróż
-dobry towarzysz starszych dzieci
-łatwy w pielęgnacji
Pielęgnacja
Jego sierść nie wymaga specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. W okresie linienia należy ją wyczesywać np. gumową szczotką z wypustkami. Zimą przyda się ciepłe ubranko, bo rasa jest pozbawiona podszerstka.
Ciekawostki
Nieco dziwne jest to, że o ile doberman i pinczer miniaturowy, a także wszystkie trzy odmiany sznaucerów są dobrze znane, o tyle pinczer średni ciągle pozostaje rasą rzadką. Z pewnością zasługuje na większe spopularyzowanie! Niegdyś jako osobna rasa istniał pinczer arlekin, rasa ta miała nawet wzorzec FCI, ale wymarła.
To wszystko co chciałem wam powiedzieć o Pincerze średnim. Jeżeli macie jakieś pytania to piszcie w komentarzach, a ja z chęcią na nie odpowiem.W komentarzach piszcie też o własnych doświadczeniach z Pinczerem średnim.