Sznaucer olbrzym
Sznaucer Olbrzym
Witam wszystkich czytelników po dłuższej przerwie, która spowodowana była majówką. Mam nadzieję, że majówka się wam udała i zapraszam do przedczytania kolejnego artykułu. Rasa, którą w tym artykule chcę dla was omówić to Sznaucer Olbrzym. Dzięki temu artykułowi będzie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat tej rasy. A kto wie może ktoś zdecyduje się kupić takiego pieska.
Sznaucer olbrzym to największy i najspokojniejszy spośród odmian sznaucerów, ale nie brak mu odwagi i ciekawości świata. Ten imponujący pies ma szorstką sierść w kolorze czarnym lub pieprz i sól. To znakomity stróż i obrońca – sam jego wygląd budzi respekt.
Charakter
Sznaucer olbrzym to najspokojniejszy przedstawiciel rodziny sznaucerów. Choć jest zrównoważony, to nie brak mu temperamentu i ciekawości świata mniejszych kuzynów. Cechują go zawadiacka natura, odwaga i silny charakter, a jednocześnie wrażliwość. Właściciel powinien być stanowczy i umieć go sobie podporządkować, ale nie powinien traktować go zbyt ostro. Olbrzym nie nadaje się do kojca. Potrzebuje silnej więzi z rodziną i poczucia, że jest przez nią kochany. To pies jednego pana i choć każdego domownika traktuje przyjaźnie, tylko wybranemu bezgranicznie zaufa i jest wierny.Przedstawiciel tej rasy długo dojrzewa, jest wesoły i często do późnej starości zachowuje się jak niesforny szczeniak. Dobroduszny, opiekuńczy i wyrozumiały na ogół dobrze dogaduje się z dziećmi. Jednak z uwagi na jego rozmiary zabawy z kilkulatkami lepiej nadzorować.
Dla kogo ta rasa
Odpowiedni pies dla młodych, aktywnych osób, ale nadaje się także dla rodzin z dziećmi i ludzi w starszym wieku. Właściciel nie musi mieć dużego doświadczenia w wychowywaniu psów, ale powinien być stanowczy i cierpliwy. Prawidłowo prowadzony sznaucer olbrzym nie sprawia problemów, potrzebuje jednak sporo ruchu i ćwiczeń umysłowych.
Wady
-bywa hałaśliwy
-wymaga systematycznych zabiegów fryzjerskich
Zalety
-mocno przywiązuje się do właściciela
-przyjazny i cierpliwy wobec dzieci
-toleruje inne zwierzęta
-pojętny i podatny na szkolenie
-może uprawiać psie sporty
-świetny stróż i obrońca
-prawidłowo pielęgnowany nie gubi sierści
Pielęgnacja
Sznaucer olbrzym wymaga systematycznej pielęgnacji, do której należy przyzwyczaić go od szczeniaka. Regularnie przeprowadzane zabiegi nie tylko sprawią, że łatwiej będzie utrzymać czystość i typowy dla rasy wygląd, ale pozwolą także na wzmocnienie więzi z podopiecznym.Szata sznaucera składa się z twardego, przylegającego, szorstkiego włosa okrywowego oraz miękkiego, gęstego podszerstka i wymaga czesania co dwa, trzy dni gęstym metalowym grzebieniem i szczotką pudlówką. Szczególnej uwagi wymaga dłuższa sierść na brodzie, grzywce, brzuchu (tzw. firanka) i kończynach. Jeśli pojawią się tam kołtuny, rozdzielamy je palcami i delikatnie rozczesujemy (można zastosować preparaty, które to ułatwią).Po spacerze trzeba sprawdzić, czy w sierść nie zaplątały się rzepy, patyki lub nasiona traw. Systematycznie usuwa się włoski z wnętrza małżowiny usznej oraz kamień nazębny i przycina pazury. Jeśli żywimy pupila domowym jedzeniem, niezbędne jest codzienne mycie brody i usuwanie z niej resztek pokarmu, co zapobiegnie brzydkiemu zapachowi i problemom skórnym.Sznaucer wymaga regularnego trymowania (wyskubywanie martwego włosa i części podszerstka) i strzyżenia. Zazwyczaj wykonuje się je co trzy, cztery miesiące, choć częstotliwość zależy od gatunku włosa i szybkości jego odrastania. Jeśli przeprowadza się je prawidłowo i systematycznie, sznaucer nie linieje i nie gubi sierści w domu.Trymować można gołymi palcami (używa się też specjalnych nakładek) lub tępym trymerem (ostry nie usunie włosa w całości, lecz przetnie go i zniszczy). Przed zabiegiem sierść musi odpowiednio odrosnąć, bo tylko wtedy włosy dadzą się łatwo usunąć, a zabieg nie sprawi psu bólu.Wyskubuje się sierść na grzbiecie, bokach tułowia, górnej części szyi i głowy oraz częściowo na kończynach. Prawidłowo wykonane trymowanie jest czasochłonne, ale w widoczny sposób wpływa na poprawę jakości i koloru szaty.Olbrzyma kąpiemy w miarę potrzeby w szamponach dla psów szorstkowłosych. Na dłuższe włosy na brodzie, brzuchu, dolnej części klatki piersiowej i kończynach należy nałożyć odpowiednią odżywkę. Po kąpieli psa dokładnie wycieramy ręcznikiem i suszymy suszarką ustawioną na średnią temperaturę, jednocześnie rozczesując sierść szczotką.
Ciekawostki
Międzynarodowa organizacja kynologiczna FCI uznaje dwa umaszczenia sznaucerów olbrzymów: czarne oraz pieprz i sól. W Stanach Zjednoczonych wyhodowano odmianę czarno-srebrną i białą.
To wszystko co chciałem wam powiedzieć o Sznaucerze Olbrzymim. Jeżeli macie jakieś pytania to piszcie w komentarzach, a ja z chęcią na nie odpowiem.W komentarzach piszcie też o własnych doświadczeniach ze Sznucerem Olbrzymim. Kolejny wpis już pojutrze na moim blogu. Koniecznie musicie przeczytać.
Dodaj komentarz