Pulii
Puli
Dziś kontynuje opisywanie dla was psów grupy 1 FCI. Dziś opiszę dla was Puli.Dzięki temu artykułowi będzie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat tej rasy. A kto wie może ktoś zdecyduje się kupić takiego pieska.
Puli to pasterski pies rodem z Węgier. Średniej wielkości, dość mocno zbudowany. Cechą charakterystyczną jest jego sierść: długa, skręcona w sznury, maści czarnej, białej, szarej bądź płowej. Inteligentny, aktywny, szczekliwy, czujny, nieufny wobec obcych. Dobry pies do towarzystwa.
Charakter
Puli nawiązuje głęboką więź z właścicielem. Chce mu wszędzie towarzyszyć i jest bardzo wyczulony na jego nastroje. W otoczeniu rodziny puli jest wesoły i lubi się bawić. Kiedy trzeba, potrafi być jednak spokojny i nie narzuca się.
Dla kogo ta rasa
Odkąd zaczęto puli wystawiać, zmienił się nieco ich wygląd i charakter. Współczesne puli mają dłuższy włos oraz dobrze czują się w roli psów do towarzystwa i łatwo przystosowują do życia w mieście.
Wady
-na szacie wnosi dużo śmieci i brudu
-sznurkowa szata po kąpieli schnie kilka dni
-bywa szczekliwy
-wymaga ruchu i zajęcia
-uczuciowy, źle znosi rozłąkę z człowiekiem
Zalety
-bardzo przywiązany do rodziny
-podatny na szkolenie
-można z nim uprawiać psie sporty
-niekonfliktowy wobec innych psów
-czujny, lecz nieagresywny stróż
-zdrowy i odporny
Pielęgnacja
Charakterystyczną cechą rasy jest oczywiście tworząca sznurki szata. U psa 4- lub 5-letniego sięga ona ziemi. Sznury zaczynają się tworzyć w wieku ok. 9 miesięcy. Roczny pies ma już zwykle sierść na tyle skręconą, że nie sposób jej rozczesać.Jeśli więc ktoś nagle zmieni zdanie i zechce czesać swojego puli, będzie musiał go ostrzyc (pies czesany czy strzyżony nie może być wystawiany). Sznury tworzą się same, trzeba jedynie rozdzielać je przy skórze. W przeciwnym razie się zleją – co nie tylko brzydko wygląda, ale też uniemożliwia wentylację skóry.Puli raczej się nie kąpie. Przemycia może wymagać futro na pysku, pupie i łapach. Suszenie psa po kąpieli zajmuje kilka godzin. Sznurki najpierw można z wyczuciem wykręcić, następnie – osuszyć ręcznikiem. Na koniec dokładnie suszymy psa suszarką. Sierści nie wolno zostawiać mokrej, bo może… spleśnieć!Zimą i w deszczowe dni warto pomyśleć o nieprzemakalnym kombinezonie, który uchroni sierść od oblepiania mokrym śniegiem albo zaoszczędzi nam pracy przy kąpaniu i suszeniu psa.
Ciekawostki
Puli to bardzo stara węgierska rasa. Jej przodkowie przybyli na te tereny z Azji Środkowej wraz z plemionami starożytnych Madziarów ponad tysiąc lat temu. Udokumentowano, że puli pracowały na puszcie (węgierskim stepie) już w IX wieku n.e., prawdopodobnie jednak istniały dużo wcześniej, być może nawet 4500 lat p.n.e.
To wszystko co chciałem wam powiedzieć o Puli. Jeżeli macie jakieś pytania to piszcie w komentarzach, a ja z chęcią na nie odpowiem.W komentarzach piszcie też o własnych doświadczeniach z Pulim Kolejny wpis już pojutrze na moim blogu. Koniecznie musicie przeczytać.