Shih tzu
Shih tzu
Dziś opiszę wam rasę psa, którą chyba każdy zna. Dzięki temu artykułowi będzie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat tej rasy. A kto wie może ktoś zdecyduje się kupić takiego pieska.
Niezwykłej urody shih tzu, choć oddany i wierny, przypomina trochę kota chadzającego własnymi drogami i sam decyduje, kiedy ma ochotę na poufałości. To mały, elegancki piesek do towarzystwa o krótkiej kufie i imponującej, długiej, wymagającej regularnej pielęgnacji sierści.
Charakter
Shih tzu ma umiarkowany temperament, jest zrównoważony i dystyngowany. Jego pogodne usposobienie wprawi każdego w dobry nastrój. Lubi spać, dlatego gdy zostanie sam w domu nie będzie się nudził i niszczył rzeczy. Nie oznacza to jednak, że można go skazywać na samotność – jak każdy pies potrzebuje bliskiego kontaktu z właścicielem.Chociaż shih tzu jest oddany i wierny, to nie podporządkowuje się całkowicie woli człowieka. Przypomina trochę kota chodzącego własnymi drogami. Chętnie przesiaduje na kolanach, lubi być głaskany i przytulany, ale zwykle sam decyduje, kiedy nadeszła pora na pieszczoty. Nie dajmy się też zwieść jego niewielkiej posturze i nie ulegajmy mu we wszystkim, bo szybko owinie nas sobie wokół palca.
Dla kogo ta rasa
Shih tzu nadaje się zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i dla starszych osób. Łatwo przystosowuje się do różnych warunków życia, nie wymaga dużego doświadczenia w wychowywaniu psów ani zbyt wiele ruchu. Przyszły właściciel musi jednak pamiętać o czasochłonnej i systematycznej pielęgnacji pupila.
Wady
-wymaga systematycznej i dokładnej pielęgnacji
-wrażliwy na upały
Zalety
-bardzo przywiązany do właściciela
-spokojny i zrównoważony
-inteligentny
-doskonały przyjaciel dla starszych dzieci
-łagodny wobec ludzi
-dobrze się dogaduje z psami i innymi zwierzętami
-mało hałaśliwy
Pielęgnacja
Shih tzu wymienia szczenięcy włos na dorosły około ósmego miesiąca życia. Jest to jedyny moment, kiedy linieje, ale jego długa szata zawsze wymaga systematycznej pielęgnacji. Jeśli stosujemy kosmetyki dobrych firm, wystarczy codziennie wyczesać psa drewnianą szczotką z metalowymi drucikami, a dwa-trzy razy w tygodniu dokładnie rozczesać metalowym grzebieniem pojedyncze pasma włosów od nasady aż po końce. W okresie wymiany sierści trzeba robić to codziennie, bo szybko utworzą się kołtuny.Przed zabiegiem sierść spryskujemy preparatem ułatwiającym rozczesywanie lub mocno rozcieńczoną odżywką. Nie należy używać szczotek pudlówek, ponieważ niszczą jedwabisty włos.Codziennie trzeba zawiązać kucyk na głowie i przemyć oczy wacikiem zwilżonym przegotowaną wodą. Kilka razy w tygodniu powinno się umyć pupilowi zęby pastą przeznaczoną dla psów. Co dwa tygodnie ostrożnie wycinamy włosy między opuszkami, pod ogonem i w okolicach intymnych, przycinamy pazury oraz wyskubujemy włosy rosnące wewnątrz ucha.Shih tzu z długim włosem kąpiemy co tydzień (ostrzyżone w miarę potrzeby) w szamponach renomowanych firm przeznaczonych dla psów długowłosych o gęstym podszerstku. Nie wolno stosować kosmetyków dla ludzi, bo mogą spowodować podrażnienia skóry. Psy, które nie jeżdżą na wystawy, można regularnie strzyc, wystawowe muszą na co dzień nosić papiloty.Na spacer w deszczu lub śniegu psom długowłosym trzeba zakładać ortalionowe ubranka z długimi rękawami i nogawkami. Krótko ostrzyżone czworonogi mogą nosić kubraczki z polaru, które ochronią je przed chłodem. Pamiętajmy również, aby mokrego psa zawsze wysuszyć, w przeciwnym wypadku sierść będzie się kołtunić.Przygotowanie shih tzu do wystawy polega na regularnej pielęgnacji od szczeniaka, ponieważ tylko wtedy szata będzie miała odpowiednią jakość. Między kąpielami na sierść nakładamy specjalny olejek, a następnie pasma włosów zabezpieczamy papierowymi lub foliowymi papilotami, które trzeba zmieniać co dwa dni. Dzień przed wystawą musimy zwierzaka dwukrotnie wykąpać w odpowiednim szamponie i dokładnie wypłukać. Następnie nakładamy odżywkę, którą po kilku minutach delikatnie spłukujemy. Włosy odciskamy (nie wycieramy) ręcznikiem i suszymy suszarką, jednocześnie rozczesując je szczotką. Na głowie wiążemy kucyk, robimy przedziałek na plecach wzdłuż kręgosłupa i wykonujemy podstawowe zabiegi pielęgnacyjne. Przed wystawą nie należy używać olejku, bo sierść będzie tłusta.
Ciekawostki
Shih tzu cieszą się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, ale również w Stanach Zjednoczonych – od wielu już lat znajdują się w pierwszej dwudziestce najpopularniejszych ras według danych AKC (Amerykańskiego Związku Kynologicznego).
To wszystko co chciałem wam powiedzieć o Shih tzu. Jeżeli macie jakieś pytania to piszcie w komentarzach, a ja z chęcią na nie odpowiem.W komentarzach piszcie też o własnych doświadczeniach z Shih tzu.Kolejny wpis już jutro na moim blogu. Koniecznie musicie przeczytać.
Dodaj komentarz