Kleszcze u psa
Kleszcze u psa
Dziś opiszę wam choroby powodowane przez kleszcze, które są bardzo powaznym problemem dla psów. Choroby powodowane przez kleszcze nie zawsze są zauważane przez właścicieli od razu. Wracają z psem ze spaceru z psem powinniśmy zawsze sprawdzać, czy pies nie ma kleszcza szukając małych grudek lub czegoś w rodzaju krost. Gdy pies ma kleszcza, należy jak najszybciej usunąć pasożyta. Kleszcza u psa usuwa się w taki sam sposób, jak u człowieka, tzn. kleszcza należy chwycić pęsetą i delikatnie wyjąć ruchem obrotowym.
Choroby, które mogą się pojawić u psa od kleszcza:
1.Babeszjoza
a)objawy choroby:
-wysoka gorączka
-senność
-brak łaknienia
-wymioty
-w niektórych przypadkach czerwone zabarwienie moczu ("rdzawy mocz")
b)leczenie
Nie ma jednego leku, który szybko wyeliminowałby pierwotniaka. Babeszjozę leczy się, podając psu leki przeciw pierwotniakom, antybiotyki oraz sterydy. W niektórych przypadkach zwierzę trzeba poddać transfuzji krwi, co ustabilizuje poziom czerwonych krwinek. Leczenie trwa przynajmniej kilka dni - dokładny czas zależy m.in. od stopnia zaawansowania choroby, a także od ewentualnych powikłań. Najlepsze rokowania są wówczas, gdy zakażenie zostało wykryte nim jeszcze doszło do rozwoju ciężkiej niedokrwistości.
2.Bolerioza
a)objawy choroby:
-osowiałość
-apatia
-wysoka gorączka
-brak apetytu
-brak chęci do zabawy
-zapalenie wątroby
-zapalenia opon mózgowych (neuroborelioza)
-zapalenie mięśnia sercowego
-zmiany skórne
-padaczka
-porażenie nerwu twarzowego
-niedowład kończyn
b)leczenie
Leczenie boreliozy u psa polega na długotrwałym podawaniu antybiotyków (najczęściej stosowanymi i najbardziej skutecznymi są doksycyklina i amoksycylina). Terapia trwa około czterech tygodni, ale poprawa stanu zdrowia widoczna jest już po kilku dniach. W zależności od stanu psa konieczne może okazać się również podawanie płynów, środków przeciwzapalnych oraz wspomagających pracę wątroby i nerek. Dodatkowo, kiedy stan zdrowia psa zaczyna się poprawiać, warto urozmaicić dietę w okresie rekonwalescencji o źródła witamin z grupy B, w szczególności B12.
Jak chronić psa przed kleszczami?
-obroże ochronne
-krople
-tabletki smakowe
Mam nadzieję, że mój wpis poszerzył waszą wiedzę na temat chorób kleszczowych, które mogą wystąpic u waszych pupili. Zachęcam was, abyście stosowali profilaktykę przeciwkleszczową u waszych psów, gdyż choroby klesczowe są bardzo trudne do wyleczenia. Zapraszam również do czytania kolejnych artykułów na moim blogu.
Dodaj komentarz