Alaskan malamute
Alaskan malamute
Witam wszystkich czytelników w ten piękny poniedziałkowy wieczór. Jako, że zbliża się zima postanowiłem opisać wam rasę Alaskan malamute należącą do grupy V FCI. Jet to pies bardzo odporny na zimowe warunki atmosferyczne. Pochodzi z plemienia Malemutów.Pierwotnie był wykorzystywany, jako pies pociągowy. Dzięki temu artykułowi będzie mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat tej rasy. A kto wie może ktoś zdecyduje się kupić takiego psiaka. Jego cena waha się pomiędzy 2500, a 4000 zł.
Charakter
Alaskan malamute to pies o silnym charakterze, zrównoważony i chętnie pracujący. Ma w sobie sporo niezależności, zatem nigdy nie podporządkuje się bezwzględnie człowiekowi. Przedstawiciele tej rasy lubią życie w rodzinie i nie powinny być izolowane. Ich relacje z dziećmi układają się bardzo dobrze. Pies ten jest łagodny i przyjaźnie nastawiony do ludzi, więc raczej nie nadaje się na stróża. W wypadku psów trzymanych w ogrodzie trzeba pamiętać o szczelnym i odpowiednio wysokim ogrodzeniu. Malamuty są mistrzami ucieczek – potrafią się podkopać, przeskoczyć dwumetrowy płot, a nawet wspiąć się po siatce. Skłonność do polowania sprawia, że puszczone na spacerze luzem mogą pogonić sarnę czy zająca. Zapominają wtedy o całym świecie i nie reagują na wołanie. Zwykle pościg nie trwa zbyt długo i po jakimś czasie pies sam wraca do właściciela.
Dla kogo ta rasa?
Pies ten ma silny charakter i spore wymagania. Powinien prowadzić aktywny tryb życia. Nie nadaję się dla domatorów.
Zalety:
-towarzyski, lubi przebywać z rodziną
-łagodny wobec ludzi
-dobrze dogaduje się z dziećmi
-aktywny, może uprawiać psie sporty
-mało szczeka
Wady:
-miewa skłonności do samodzielnych wycieczek
-znudzony może wyć i niszczyć rzeczy
-przejawia zachowania dominacyjne wobec osobników tej samej płci
Pielęgnacja
Psy wystawowe należy codziennie wyczesywać pod włos. Do pielęgnacji sierści najlepiej posłużą szczotka pudlówka, dwustronny metalowy grzebień z rzadkimi i gęstymi zębami, metalowy grzebień z mieszaną długością zębów i zwykła metalowa szczotka, którą wyczeszemy ogon i nadamy szacie ostateczny wygląd. Przygotowanie malamuta do wystawy wymaga trochę pracy. Najpierw trzeba dokładnie wyczesać sierść. Następnie kąpiemy go dwukrotnie w letniej wodzie – najpierw w szamponie wybielającym, który usunie zażółcenia, a potem w szamponie dla psów szorstkowłosych. Malamut powinien mieć puszystą, odstającą od ciała szatę. Jeśli użyjemy kosmetyków zmiękczających – np. dla psów długowłosych – sierść przylgnie do ciała i szybko się przetłuści. Po kąpieli stosujemy odżywkę do spłukiwania usztywniającą i zwiększającą objętość sierści. Wycieramy psa dokładnie ręcznikiem, a potem lekko podsuszamy i jeszcze wilgotnego wyczesujemy szczotką pod włos. Na tułów i nogi nanosimy odżywkę w sprayu, która ułatwi rozczesywanie i sprawi, że włos będzie bardziej puszysty, a następnie kontynuujemy suszenie. Na koniec możemy użyć specjalnych kosmetyków odświeżających i nadających szacie ostateczny kształt.
Ciekawostki
Malamute to pies duży, potężny, a uszy ma osadzone po bokach głowy. Występuje w umaszczeniu szarym, czarnym, brązowym, płowym, z charakterystycznymi białymi znaczeniami. Powinien mieć zawsze brązowe oczy.
To wszystko co chciałem wam powiedzieć o Alaskanie malamute. Jeżeli macie jakieś pytania to piszcie w komentarzach, a ja z chęcią na nie odpowiem.W komentarzach piszcie też o własnych doświadczeniach z Alaskanem. Kolejny wpis już w jutro na moim blogu. Koniecznie musicie przeczytać.
Dodaj komentarz